Det finns så många recept inom raw food som kallas för ”falafel”. Nästan alla de recept har sin bas på nötter och frön. Falafel innehåller ju i sin grund och botten kikärtor, så varför inte göra rå falafel på kikärtor som bas? Det som utmärker en falafel är ju just kikärtorna. Genom att blötlägga och grodda dem kan du faktiskt äta dem råa. Genom groddning väcker man liv i kikärtan och näringsvärdet ökar otroligt mycket samt att den får en väldigt god smak som inte känns alls så tydligt som i kokta kikärtor.
Här kommer receptet (ca 20 st bollar):
– 5 dl groddade kikärtor (ca 1 3/4 dl råa)/ 2 Cup sprouted chickpeas (
– 1 ”chiaägg”, (1 msk chiafrön+ 3 msk vatten)/ 1 chia egg (1 TBS chia seeds + 3 TBS water)
– 2 vitlöksklyftor/ 2 cloves of garlic
– 1 tsk lökpulver/ 1 tsp onion powder
– ½ dl fryst persilja/ 0.2 Cup frozen parsley
– ½ dl torkad persilja/ 0,2 Cup dried parsley
– 2 tsk spiskummin/ 2 tsp cumin
– 2 tsk malen koriander/ 2 tsp coriander
– 1 tsk paprikapulver/ 1 tsp paprika powder
– 1 tsk havssalt/ 1 tsp sea salt
– 1 msk olivolja/ 1 TBS olive oil
– 1 msk pressad citron/ 1 TBS lemon juice
– 1 ½ msk risproteinpulver (här funkar ärtproteinpulver, hampapulver eller mandelmjöl också bra)/ 1 ½ TBS vegan protein powder or other flour
– 1 msk tahini/ 1 TBS tahini
ljusa vallmofrön att rulla bollarna i/ poppyseeds
Gör så här:
Blötlägg kikärtorna i en stor skål med vatten i 24 h, byt vatten efter halva tiden. Låt dem sidan stå och grodda i ett durkslag eller i en groddlåda en dag (för lite mer noggrann beskrivning och tips om groddade kikärtor, klicka här) Skölj dem noga, och lägg dem i en matberedare.
Gör ”chiaägget” genom att blanda chiafröna med vattnet, rör runt och sväll ca 10 min.
Blanda ner alla ingredienser i matberedaren utom vallmofröna och kör till det är helt ”bitfritt” och till det är en bra gegga att göra bollar på. Känns den för lös kan du tillsätta mer proteinpulver/mandelmjöl. Forma ca 20 bollar och rulla dem i ljusa vallmofrön om du vill. Sätt in dem i torkugnen ca 2 timmar, vänd runt dem lite efter halva tiden. Färdigt!
Mitt bästa serveringsförslag:
Falafel med butternutris, paprika, gurka och avokadoröra.
– Butternutriset får du genom att köra en butternutpumpa fint i matberedaren tillsammans med ca ½ dl olivolja, ½ dl pressad citron och ½ dl persilja, örtsalt
– Avokadoröran får du genom att mixa ihop avokado, spenat (beräkna ca 100 gram spenat/ avokado) örtsalt och en skvätt citron, lite vitlök om du vill.
Falafelbollarna passar annars till mycket. Med en god sallad till kommer man långt. Annars är dem fina att dela på mitten och lägga i wrap med paprika, ruccula, sallad och en god sesamssås eller en god zelleritziki till passar också väldigt bra ihop med falafelbullarna!